RSS RSS

Aktuelno

Promocije knjige “Tamo daleko” u Republici Srpskoj

Tamo daleko - autobiografija princeze Jelisavete KarađorđevićKneginja Jelisaveta Karađorđević će polovinom maja posetiti Republiku Srpsku i čitaocima dva grada predstaviti svoju autobiografiju “Tamo daleko”.

Prva promocija će se održati u Kulturnom centru “Kuća Milanovića” u Banjaluci, u sredu, 14. maja 2025. godine, u 19 h, a na njoj će, pored Kneginje i Manojla Vukotića, vlasnika izdavačke kuće Vukotić Media, učestvovati i Duško Pevulja i Danijela Jelić.

Drugo predstavljanje knjige zakazano je za petak, 16. maj u 19 h, održaće se u amfiteatru Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu na Palama, a tom prilikom će uz Kneginju i gospodina Vukotića govoriti i prof. dr Vladan Bartula i Vjera Mujović.

Dobro došli! Dalje…

Najnovije vesti

Knjiga “Tamo daleko” predstavljena u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu

Promocija knjige "Tamo daleko", Galerija Matice srpske, 9. maj 2025.Autobiografija “Tamo daleko” kneginje Jelisavete Karađorđević svečano je predstavljena novosadskoj publici u Galeriji Matice srpske 9. maja 2025. godine.

Promociju je otvorila dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS, u ime izdavačke kuće Vukotić Media posetioce je pozdravio Manojlo Vukotić, a o knjizi su razgovarali Kneginja i novinar Robert Čoban. Dalje…

Govorna istorija na radijskim snimcima: Kako je kralj Aleksandar govorio bugarski, knez Pavle engleski a maršal Tito ruski

Knez Pavle Karađorđević“‘Jedno je znati iz knjiga, drugo je slušati’, rekao je jednom prilikom Đorđe Malavrazić, govoreći o zvučnim zapisima o sudbonosnim trenucima iz istorije ove države koje sam decenijama prikupljao i emitovao u svojoj emisiji na Radio Beogradu. Među takve zapise spadaju, na primer, nemački prenos sahrane kralja Aleksandra oktobra 1934, govor Dragiše Cvetkovića prilikom potpisivanja Trojnog pakta 25. marta 1941, proglas kralja Petra emitovan na Radio Beogradu 27. marta 1941, svedočenja organizatora puča od 27. marta, obraćanje kralja Aleksandra na bugarskom jeziku Bugarima, obraćanje kneza Pavla na engleskom Amerikancima ili obraćanje maršala Tita Staljinu na ruskom u Moskvi, koje je snimila nemačka prislušna služba aprila 1945.

Obimno radiofonsko delo pod nazivom ‘Jugoslavija 1918-1991, kratak pregled raspadanja’, prikazao sam pred publikom u Biblioteci grada Beograda pre tri decenije, 2. decembra 1994. godine. Ideja emisije je bila da se kolažom sačuvanih dokumentarnih tonskih zapisa prema redosledu koji su diktirali događaji obuhvati vremenski okvir od 1918. godine, kada je stvorena Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, do 1992. godine, kada je Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija prestala da postoji.

‘U pitanju je pre svega strast za svedočenjem, želja da se o našem veku ostave verodostojni dokumenti, kako sve ne bi pokrili zaborav i ćutanje’, rekao je tada o ovom delu Đorđe Malavrazić. Ističući značaj zvučnih zapisa kao istorijskih dokumenata, rekao je još: „Usmena istorija baca akcenat na vrednost zvučnih dokumenata za proučavanje i celovito portretisanje pojedinih znamenitih ličnosti i pojedinih istorijskih razdoblja. Njen prevashodni cilj je prikupljanje, čuvanje i proučavanje tonske građe povezane sa pojedinim istorijskim događajima i važnim ličnostima. Jedno je znati iz knjiga, drugo je slušati…” Dalje…